Naujienos

Pateikėme pastabas dializės paslaugų teikimo bendrųjų ir specialiųjų reikalavimų aprašo projektui

Peržiūrėjome ir apsvarstėme Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. rugsėjo 23 d. įsakymo Nr. V-661 „Dėl Dializės paslaugų teikimo bendrųjų ir specialiųjų reikalavimų aprašo patvirtinimo“ naują redakciją ir Lietuvos aferezių ir klinikinės toksikologijos asociacijos vardu pateikėme porą pastabų.
1. Manome, kad ši įsakymo nuostata nuo 2027-01-01 uždrausti teikti paprastosios hemodializės paslaugą gydytojams, neturintiems gydytojo nefrologo arba gydytojo vaikų nefrologo licencijų, yra neteisinga. Apriboti kitų specialybių gydytojams galimybę atlikti dializes buvo bandoma ir anksčiau, bet apribojimus tekdavo atšaukti. Tokia tvarka tinkama ir būtina universitetinių ASPĮ dializių centrams, bet tikrai nėra būtina kitiems, ypač mažesniuose miestuose esantiems dializių centrams, kuriuose jau yra susiformavę dializių patirties turinčių įvairių specialybių gydytojų komandos, kurios šalia savo pagrindinio darbo gali kokybiškai atlikti paprastąsias hemodializes, o nefrologinės pagalbos kokybė yra užtikrinama privalomomis gydytojo nefrologo konsultacijomis. Įdomiausia yra tai, kad kitų specialybių gydytojams bus paliekama teisė atlikti daugiau žinių ir įgūdžių reikalaujančias sudėtingąsias hemodializes bei taikyti nenutrūkstamą pakaitinę inkstų terapiją.
Ypatingai nepalanki situacija gali susidaryti kai kurių ligoninių dializių padaliniuose, pvz., Visagine, Pakruojyje ir net Alytuje. Gydytojui nefrologui jose nėra pakankamo darbo krūvio stacionare ir poliklinikoje, o važinėti į darbą iš kitų miestų dirbant nepilnu krūviu yra ir nepatogu, ir neapsimoka finansiškai. Nemanome, kad reikia šešis metus studijuoti nefrologijos rezidentūroje vien tam, kad dializių salėje matuoti arterinį kraujospūdį ir išrašinėti kompensuojamų vaistų kraujospūdžiui mažinti receptus, neturint galimybių pilnavertiškai dirbti pagal savo specialybės normą. Taip pat nemanome, kad Sveikatos apsaugos ministerija ir projektą rengusi darbo grupė turėjo tikslą žlugdyti stacionarinių ASPĮ dializių padalinius, nes dėl to gali nukentėti jose teikiamų ASP kokybė.
2. Pritariame medicinos terminų vertimui į lietuvių kalbą, tačiau kai yra keičiami visiems žinomi ir ankstesniuose SAM įsakymuose bei vadovėliuose naudoti ir iki šiol naudojami terminai, reikėtų keičiamą anksčiau vartotą terminą nurodyti skliausteliuose, pvz., „2.21. Protarpinė (intermituojanti) hemofiltracija“.
Nuoroda į projektą yra čia:
Jonas
Komentarai yra išjungti