Naujienos

Klinikinės toksikologijos Kauno klinikose 35-metis

Skleisti žmonėms žinias apie jų aplinkoje esančias nuodingąsias medžiagas, galimus apsinuodijimus ir pirmąją pagalbą, tobulinti medicinos darbuotojų profesinę kvalifikaciją reikia nuolat, tačiau intensyviausiai tai yra daroma trečiąją kovo savaitę, kuri yra paskelbta Apsinuodijimų prevencijos savaite. Lietuvoje šios savaitės renginiai paprastai yra derinami su Smegenų pažinimo savaitės renginiais, ypač skirtais visuomenei.

Šiemet Apsinuodijimų prevencijos savaitė sutapo su didžiausios Lietuvoje įvykusios pramoninės avarijos gamybiniame susivienijime „Azotas“ 35-mečiu (kovo 20 d.) ir su klinikinės toksikologijos 35-mečiu LSMU ligoninėje Kauno klinikose (kovo 21 d.). Deja, mūsų pasiūlymai dėl galimų renginių Jonavoje nesudomino nei AB Achemos darbuotojų, nei Jonavos rajono savivaldybės administracijos, todėl teko apsiriboti profesinės kvalifikacijos tobulinimo renginiais asmens sveikatos priežiūros specialistams.

Kovo 19 d. surengta bendra nuotolinė Lietuvos aferezių ir klinikinės toksikologijos asociacijos bei Lietuvos klinikinės toksikologijos draugijos mokslinė praktinė konferencija „Klinikinės toksikologijos aktualijos“, o kovo 21 d. Jonavos kultūros centro meno galerijoje buvo paminėtas klinikinės toksikologijos 35-metis Kauno klinikose bei šios medicinos srities raida Kauno krašte nuo 1950 metų. Artimiausiu metu paskelbsime sąrašą mūsų nuomone svarbiausių įvykių ir asmenų, bet tai nebus istorijos rašymas, tik paminėjimas.

Renginio metu buvo aptarti pramonės objektų keliami pavojai taikos ir karo atveju, buvo prisiminta avarija gamybiniame susivienijime „Azotas“ ir jos žala žmonių sveikatai ir aplinkai, buvę nesklandumai tiek avarijos likvidavimo metu, tiek vėliau rūpinantis nukentėjusiųjų sveikata. Diskusijose dalyvavo Karo medicinos tarnybos majoras Joris Brianas Ragaišis, LSMU Neuromokslų instituto Toksikologijos laboratorijos vadovė dr. Rima Naginienė, ilgametė Kauno klinikų darbo medicinos gydytoja Genovaitė Teresė Bagdonienė, klinikinės toksikologijos gydytojai RVUL Toksikologijos centro vadovas doc. Robertas Badaras, Rūta Lekšienė, Jonas Šurkus ir kiti renginio dalyviai. Labai gaila, kad šios diskusijos ir specialistų nuomonė tebuvo reikalingos patiems diskusijos dalyviams.

Renginiai visuomenei buvo organizuojami kartu su LSMU Neuromokslų institutu ir VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriumi, pvz., Rūta Lekšienė ir Rūta Urbonavičiūtė vedė pamokas 7–8 klasių mokiniams KTU Vaižganto progimnazijoje apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir žarnyno mikrofloros įtaką smegenims, Marius Perminas skaitė paskaitas apie apsinuodijimų narkotikais prevenciją Molėtų gimnazijoje ir Užpalių mokykloje.

Nugriuvusio amoniako rezervuaro nuotrauka paimta iš https://www.gzeme.lt/2019/03/25/nesinori-prisiminti-bet-nevalia-ir-pamirsti

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Komentarai yra išjungti