Naujienos

Š. m. kovo 19 d. organizuojame bendrą nuotolinę mokslinę praktinę konferenciją

Šių metų kovo 19 d. 14 val. Lietuvos aferezių ir klinikinės toksikologijos asociacija bei Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija organizuoja bendrą nuotolinę mokslinę praktinę konferenciją „Klinikinės toksikologijos aktualijos“, skirtą visų specialybių gydytojams ir slaugytojams, biomedicinos technologams, medicinos biologams ir medicinos genetikams bei kitiems specialistams.

Konferencijos trukmė 6 akademinės valandos, bus aptarti aktualūs ūminių apsinuodijimų diagnostikos ir gydymo klausimai. Registracijos nuoroda ir kita svarbi informacija LieAKTA ir LKTD nariams ir pastoviems mūsų renginių dalyviams bus atsiųsta elektroniniu laišku.

Susipažinti su konferencijos programa galima čia 2024 03 19 MPK programa svetainei, galimi pakeitimai pranešimų sekoje.

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Pavasariniai profesinės kvalifikacijos tobulinimo renginiai

Artėja pavasaris, o kartu su juo ir pirmieji mūsų renginiai:

 • Kovo 19 d. 14 val. kartu su Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija organizuojame tradicinę nuotolinę mokslinę praktinę konferenciją. Programa šiuo metu yra derinama, preliminariai planuojame aptarti endoskopinių tyrimų reikšmę ūminių apsinuodijimų diagnostikoje ir gydyme, kai kuriuos nuodinguosius Lietuvos augalus, kvaišalų įtaką neurokognityvinėms funkcijoms ir kitus aktualius klausimus. Apie registracijos pradžią informuosime svetainėje ir Facebook’e, registracijos nuorodą išsiuntinėsime laiškais. Tikimės, kad konferencijos vaizdo įrašas bus mėnesį laiko prieinamas jos dalyviams.
 • Kovo 21 d. 15 val. Jonavos Kultūros centro meno galerijoje (Žeimių g. 15) organizuojame mokslinę praktinę konferenciją „Asmenybių ir įvykių įtaka klinikinės toksikologijos ir gydomųjų aferezių raidai Kauno regione“. Konferencijos metu aptarsime pastarųjų 60-ies metų įvykius, tokius kaip avarija G/S „Azote“ ir jos padariniai, prisiminsime kolegas, kurių pastangomis buvo sukurti pamatai dabartinei veiklai. Renginys uždaras, LieAKTA nariai ir svečiai apie programą bus informuoti laiškais.
 • Kovo 18–24 d. tarptautinės Apsinuodijimų prevencijos ir Smegenų pažinimo savaitės. Deja, bet nesame pajėgūs kartu su dviem konferencijom suorganizuoti renginių visuomenei, todėl geriausiu atveju sukursime tinklalaidę, skirtą Pasaulinei inkstų dienai (Lietuvoje ši diena perkelta iš kovo 14 d. į kovo 21 d.).

Iki vasario mėn. pabaigos svetainėje paskelbsime 2023 metų veiklos ataskaitą ir paprašysime ją patvirtinti nuotoliniu būdu, o artimiausiu metu laiškais priminsime narystės mokesčius.

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Nuotolinis pasitarimas Apsinuodijimų informacijos biuro klausimais

Šiandien, t. y. sausio 23 d., turėjome pasitarimą dėl taip vadinamo Apsinuodijimų informacijos biuro, kurio funkcijas šiuo metu vykdo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie LR SAM Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus darbuotojai. Pasitarime dalyvavo VVKT viršininkas Gytis Andrulionis, VVKT FBAIS vedėja Eglė Burbienė, Lietuvos klinikinės toksikologijos draugijos pirmininkas Artūras Barkus, o mūsų asociaciją atstovavo Rūta Lekšienė ir aš.

Geranoriškoje ir konstruktyvioje diskusijoje aptarėme vykdomą veiklą, problemas ir galimus jų sprendimo būdus, ateities planus.

Momentinėje kompiuterio ekrano kopijoje – pasitarimo dalyviai.

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Nuotolinis pasitarimas filtracinių plazmaferezių klausimais

Padedant UAB Renalfarma direktoriui Vytautui Juciui sausio 15 d. buvo suorganizuotas nuotolinis pasitarimas filtracinių plazmaferezių klausimais su Infomed SA ekspertu Ali Benmansour, kuriame dalyvavo LSMUL Kauno klinikų gydomųjų aferezių komanda (Donatas Cibulskis, Rūta Lekšienė, Marius Perminas, Jonas Šurkus ir Karolina Buožytė) bei UAB Renalfarma medicinos aparatūros inžinierius Mindaugas Jucys.

Aptarti aktualūs klausimai:

 • imunoglobulinų šalinimas ir baltymų kompensacija dvigubos plazmos filtracijos metu,
 • vienkartinių priemonių parinkimas atsižvelgiant į paciento ligą,
 • komplikacijų (hipoproteinemijos, hipotenzijos, plaučių edemos) prevencija,
 • paciento saugos ir antikoaguliacijos klausimai,
 • dvigubos plazmos filtracijos ir masyviosios filtracinės plazmaferezės derinimas su dializėmis.

Ali Benmansour – patyręs aukštos kvalifikacijos specialistas, jo patarimai be jokių abejonių palengvins sprendimų priėmimą ateityje. Jeigu mūsų kolegos savo gydymo įstaigose diegs dvigubos plazmos filtracijos metodą, mielai pasidalinsime su jais tiek savo patirtimi, tiek Ali Benmansour patarimais.

Momentinėje kompiuterio ekrano kopijoje – Ali Benmansour ir pasitarimo dalyviai (viršuje).

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

2024-ųjų metų planai

Turiu atsiprašyti visų apsilankančių mūsų svetainėje, kad nebuvote pasveikinti su šventėmis. Priežastis labai paprasta – svetainė buvo nukentėjusi dėl negeros valios veiksmų, jos „prekinės išvaizdos“ atgavimas buvo greitesnis nei funkcionalumo atstatymas.

Esame labai dėkingi UAB „Esensus“ specialistams už operatyvumą ir profesionalumą, jų dėka galime vėl bendrauti, keistis informacija, o šventinį sveikinimą galite rasti mūsų asociacijos ir mano asmeninėje veidaknygėse gruodžio 23 d. įrašuose.

Didelių naujienų neturime. Paskutinę praėjusių metų darbo dieną pirmą kartą Kauno klinikose masyviąją plazmaferezę padarėme daugiafunkciniu aparatu HF440 (žr. nuotrauką), bet tai nėra naujiena, nes filtracines plazmaferezes pradėjome daryti praėjusiame tūkstantmetyje, tam naudojome įvairius hemodializės aparatus bei ilgos trukmės inkstų pakaitinei terapijai skirtus aparatus Diapact CRRT ir Prismaflex.

Norime pasidalinti šių metų planais:

 1. Sausio 11 d. organizuojame nuotolinį darbinį pasitarimą su kompanijos Infomed specialistu Ali Benmansour įvairių plazmos terapijų aparatu HF440 klausimais.
 2. Apsinuodijimų prevencijos savaitė šiemet bus kovo 18–24 d., tačiau visi šių metų renginiai skirti specialistams (renginių visuomenei neplanuojame):
 • kovo 19 d. bendra nuotolinė Lietuvos aferezių ir klinikinės toksikologijos asociacijos bei Lietuvos klinikinės toksikologijos draugijos mokslinė praktinė konferencija,
 • kovo 21 d. Jonavoje kontaktinė mokslinė praktinė konferencija „Asmenybių ir įvykių įtaka klinikinės toksikologijos ir gydomųjų aferezių raidai Kauno regione“ (renginys skirtas LieAKTA nariams). Konferencijos metu paminėsime pirmosios hemodializės Kaune 55-metį, klinikinės toksikologijos tarnybos Kauno klinikose 35-metį, aptarsime avariją G/S „Azote“ ir jos padarinius, prisiminsime savo kolegas, tiek gyvuosius, tiek ir mus palikusius.
 1. Rugsėjo mėn. Nemakščiuose planuojama kontaktinė mokslinė praktinė konferencija (renginys skirtas LieAKTA nariams).
 2. Rugsėjo 17 d. bus Aferezių pažinimo diena, konkrečių planų dar neturime.

Jeigu turėtumėte idėjų dėl rugsėjo mėnesio renginių, būsime dėkingi jeigu jomis pasidalinsite. Lauksime Jūsų pasiūlymų.

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Doc. Zenonui Dulevičiui atminti

Šiąnakt anapus iškeliavo anesteziologas reanimatologas, daugelio gydytojų Mokytojas docentas Zenonas Dulevičius (1936-05-06 – 2023-11-07). Gydytojo kelią pradėjo 1962 m. Mažeikiuose, 1971 m. baigė studijas aspirantūroje, apgynė disertaciją ir pradėjo dirbti tuometiniame Kauno medicinos institute, yra daugiau kaip 100 spausdintų darbų, tarp jų vadovėlių ir mokomųjų knygų, autorius ir bendraautoris.

Doc. Z. Dulevičius yra hemodializės (1969 m.) ir hemosorbcijos (1970 m.) pradininkas Kaune.

Jį pažinojusių atmintyje išliks kaip šviesi ir intelektuali asmenybė.

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Jie gyvi, kol mes juos prisimename…

Artėjant Vėlinėms į mano gyvenimą visada grįžta Moriso Meterlinko pjesė „Žydroji paukštė“ ir Čingizo Aitmatovo knyga „Ilga kaip šimtmečiai diena“. Grįžta kaip įspūdis, kaip neapčiuopiamas jausmas… Negalėčiau nuosekliai atpasakoti jų turinio, tik dvi ypač įstrigusias vietas.

Pirmoji – apie berniuką ir mergaitę, kurie ieškodami žydrosios paukštės patenka į mirusiųjų pasaulį ir ten randa prie namuko sėdinčius savo senelius. Iš jų berniukas ir mergaitė sužino, kad visi mirusieji miega, o kai mes pagalvojame apie juos – jie lėtai prasimerkia, pabunda, ima kalbėtis, judėti, galvoti apie mus. Vos tik juos pamirštame, jie vėl užmiega, pereidami į laukimo būseną.

Jie gyvi, kol mes juos prisimename…

Geriausia šios istorijos iliustracija – Lino Antano Jovaišos (1949–1993) nuotrauka prie sodybos kaime. Puikus plataus akiračio žmogus, puikus gydytojas, hiperbarinės oksigenacijos ir klinikinės toksikologijos pirmeivis… Gaila, kad bendravimui su juo man likimas nedavė nei penkerių metų, bet aš esu tikras, kad jis prie savo dabartinio namelio nemiega, kad jam nereikia ilgai laukti kol jį kas nors prisimins…

Antroji – apie mankurtą, žmogų netekusį atminties, praradusį ryšį su artimaisiais, tradicijomis… Čingizo Aitmatovo mankurtas – auka, atminties netekusi ne savo valia, bet dėl nepakeliamo skausmo, dėl sužalojimo. Tuos, kurie atmintį ir tradicijas prarado sąmoningai, norėčiau vadinti atminties invalidais.

Deja, bet invalidumas gali būti nepagydomas…

Prieš visų šventųjų dieną ir Vėlines linkiu, kad Jūsų giminių ir draugų rato mirusiesiems nereikėtų ilgai laukti, kol juos kas nors prisimins.

Pagarbiai,

Jonas

Nuotrauka iš asmeninio Tomo Jovaišos archyvo

Medicina – ne sportas, nebūtina būti pirmuoju – svarbu būti laiku

Siekiamybė yra, kad visi pacientai gautų savalaikes, kokybiškas ir saugias asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Vieno ar kito gydymo metodo įdiegimas ir taikymas turėtų būti nulemtas ne noro pirmauti ar išsiskirti iš kitų, bet poreikio padėti pacientui, o savo pasiekimus lengviausia įvertinti lyginant juos su kitų pasiekimais.

1967 m. Keiptauno Groote Schuur ligoninėje Christiaan Neethling Barnard atliko inksto, o tų pačių metų gruodžio 3 d. ir pirmąją Pasaulyje širdies persodinimo operaciją. 1974 m. jis pradėjo donorų širdžių transplantacijas, nešalindamas recipientų širdžių. Nuo 1988 m. šioje ligoninėje atliekamos kepenų transplantacijos, iki 2000 m. per metus vidutiniškai buvo atliekama 50, o šiame amžiuje – daugiau kaip 60 inkstų transplantacijų. Įdomu, bet nesuderinamos kraujo grupės inksto transplantacija aukščiausio lygio universitetinėje Groote Schuur ligoninėje buvo atlikta tik 2023 m. sausio 25 d. ir tai tikrai nulėmė ne darbuotojų kvalifikacijos ar lėšų trūkumas.

LSMU ligoninėje Kauno klinikose inkstų transplantacijos pradėtos 2000 m. gegužės 5 d., o visos galimybės pradėti nesuderinamos kraujo grupės inkstų transplantacijas buvo jau 2016 m. pabaigoje. Šiais metais rugpjūčio mėn. ir buvo atlikta pirmoji tokia transplantacija. Išlaikę mandagią pauzę po Kauno klinikų Komunikacijos tarnybos pranešimo, mes irgi norime pasidžiaugti šiuo multidisciplininiu pasiekimu, prie kurio dalis mūsų asociacijos narių turėjo galimybę prisidėti tiesiogiai.

Pirmoji nesuderinamos kraujo grupės inksto transplantacija iš mūsų pareikalavo dar keleto naujienų, tai:

Buvome pasiruošę ir lygiagrečiam plazmos imunosorbcijos bei hemodializės arba ilgos lėtos hemodiafiltracijos atlikimui, bet laimei to neprireikė.

Už kiekvienos naujienos stovi žmonės, kurie su mumis dalinosi patirtimi, parėmė patarimais ir/arba savo įgūdžiais, todėl didžiausia mūsų padėka (chronologine tvarka):

 • Grenoblio universitetinės ligoninės Nefrologijos, hemodializės, aferezių ir inkstų transplantacijos departamento kolektyvui su vadovu prof. Lionel Rostaing priešakyje, sudariusiems galimybę Transplantacijos sektoriaus vadovei prof. Rūtai Vaičiūnienei ir man susipažinti su jų patirtimi ir darbu.
 • Dr. Laurynui Rimševičiui ir jo bendraautoriams už gražų VUL Santaros klinikų patirties apibendrinimą straipsnyje „Successful adsorption of anti-A/B antibodies with multiple personal use columns in AB0 incompatible kidney recipients: A single centre experience“ (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jca.21481), jis mums buvo naudingas ruošiantis ir priimant galutinius sprendimus.
 • UAB Renalfarma medicinos aparatūros inžinieriui Mindaugui Juciui, radusiam laiko sudalyvauti pirmojoje dviguboje plazmos filtracijoje aparatu HF440. Tai beveik „paskutinis mohikanas“ – vienas iš 2–3 Lietuvos medicininės įrangos įmonėse dirbančių inžinierių, kurie vis dar gali dirbti prie paciento lovos vienoje komandoje su medikais, nes dauguma kitų jo kolegų yra labiau linkę vaizduoti mokytojus.
 • Glycorex Transplantation AB specialistams Jenny Nilsson ir Johan Nilsson, padėjusiems praktiniais patarimais atliekant pirmąją plazmos imunosorbciją ir pasidalinusiais informacija, kurios nėra gairėse ir straipsniuose – sėkmę ar nesėkmę dažnai nulemia iš pirmo žvilgsnio nepastebimos smulkmenos. Jenny Nilsson ir Johan Nilsson pagalba mus lydėjo viso recipiento paruošimo metu, iš pradžių laiškais ir telefonu, po to nuotoliniu pasitarimu (žr. https://apsinuodijimai.lt/nuotolinis-pasitarimas-netapacios-kraujo-grupes-inksto-transplantacijos-klausimais/), o jų atvykimas baigiamajam pasiruošimo etapui buvo paskutinė ir svarbiausia mūsų didelės ir sudėtingos dėlionės detalė.

Mūsų komandos indėlis buvo tik maža skirtingų padalinių ir daugelio specialybių darbuotojų nuveikto darbo dalelė, džiugu, kad galime ja pasidalinti su visa mūsų asociacija. Spalio 5 d. konferencijos Raudonės pilyje dalyviai turėjo galimybę smulkiai aptarti visus recipiento paruošimo etapus, susipažinti ne tik su mūsų sėkmingais žingsniais, bet ir su problemomis, su kuriomis susidūrėme ir be kurių neįmanoma ko nors pasiekti.

Džiaugiamės ir sveikiname visus dalyvavusius ruošiantis ir atliekant pirmąją LSMU ligoninėje Kauno klinikose nesuderinamos kraujo grupės inksto transplantaciją ir, svarbiausia, linkime sėkmės ir sveikatos recipientui.

Rūtos Vaičiūnienės nuotraukoje iš kairės: Kastitė, Jenny, Jonas, Johan, Rūta, Aldona ir pacientas, kuris saugiai netilpo į kadrą.

 

Pagarbiai,

Lietuvos aferezių ir klinikinės asociacijos vardu – Jonas Šurkus

2023-iųjų metų renginių sezonas baigtas: ačiū visiems buvusiems kartu

Per paskutines tris savaites turėjome keturis renginius – vieną nuotolinį ir tris normalius. Spalio 5 d. sezoną vainikavo rudeninis mūsų asociacijos renginys – mokslinė praktinė konferencija Nuo paprasčiausių iki sudėtingiausių gydymo būdų“ Raudonės pilyje. Prieš renginį turėjome galimybę susipažinti su Raudonės pilies istorija ir savininkais, pasivaišinti garsiaisiais kultūros paveldui priklausančiais Sofijos virtinukais bei prisiliesti prie išskirtinės asmenybės, 1830–1831 m. sukilimo dalyvio bajoro Napoleono Ordos gyvenimo ir kūrybos. Istorijos ratas sukasi spirale – kaip ir XIX amžiuje priešas tas pats, o vienybės galėtų būti daugiau.

Pagrindiniai konferencijos metu išnagrinėti klausimai – metalinių svetimkūnių sukelti smulkiųjų gyvūnų apsinuodijimai bei recipiento paruošimas nesuderinamos kraujo grupės inksto transplantacijai iš gyvo donoro. Ačiū šio ir kitų mūsų renginių lektoriams ir dalyviams, be Jūsų dalyvavimo nebūtų prasmės ir galimybių vystyti veiklą. Ateinantys pora mėnesių bus skirti einamiesiems reikalams, apie jų eigą, sėkmes ir nesėkmes informuosime Jus svetainėje ir laiškais.

Negaliu paskelbti pranešimų prezentacijų, todėl Jūsų dėmesiui siūlau Napoleono Ordos eilėraštį ir keletą muzikos kūrinių (atsiprašau dėl youtube transliuojamų reklaminių priedų, bet įdėti įrašų tiesiai į svetainę neturiu teisės):

Noktiurnas (groja Aleksandra Golod)

Polonezas Nr. 10 (groja danų grupė Brevis)

Valsas (groja deja, bet nacionalinis Gudijos orkestras)

 

Malonaus klausymo, pagarbiai,

Jonas Šurkus

Žinių ir požiūrio į ŽIV vertinimas sveikatos priežiūros įstaigoje: kviečiame prisijungti

Visi dirbantieji su krauju nėra visiškai apsaugoti nuo per biologines terpes plintančių ligų, todėl mums turėtų būti aktualus Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) ir Europos AIDS klinikos draugijos (EACS) atliekamas tyrimas siekiant įvertinti žinias ir požiūrį į ŽIV sveikatos priežiūros įstaigose.

Atsakymai padės nustatyti sveikatos priežiūros darbuotojų ir ŽIV užsikrėtusių žmonių poreikius ir prioritetus, kad galėtume sumažinti su ŽIV susijusį neigiamą požiūrį ir elgesį sveikatos priežiūros įstaigose.

VU ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro profesorė Raimonda Matulionytė maloniai pakvietė mus prisidėti prie šios apklausos ir pasidalinti šia informacija socialinėje žiniasklaidoje bei tiesiogiai su kolegomis, dirbančiais sveikatos priežiūros įstaigose.

Galima pasinaudoti viršuje esančiu QR kodu arba nuoroda į apklausą lietuvių kalba:

https://redcap.ecdc.europa.eu/surveys/?s=YT8YCCLNW7ET8LKN

Pagarbiai,

Jonas Šurkus