Naujienos

Tradicinė LKTD vasaros mokykla

Kasmet birželio pirmasis savaitgalis skiriamas tradicinei mūsų draugų ir kolegų (t. y. Lietuvos klinikinės toksikologijos draugijos) vasaros mokyklai. Renginys pasižymėjo ne tik aktualiomis temomis ir įdomiomis diskusijomis, šiemet turėjome rasti laiko ir klinikinės toksikologijos antrinio ir tretinio lygio stacionarinių paslaugų specialiesiems reikalavimams aptarti.

Apie klinikinės toksikologijos stacionarinių paslaugų specialiųjų reikalavimų tolimesnį rengimą informuosime, kai tik turėsime naujienų.

Šis mėgėjiškas nuotraukų koliažas sumontuotas iš renginio dalyvių nuotraukų.

Medicinos aktualijos 2024: Utenos pavasaris

Gegužės 14 d. 14 val. tradicinėje vietoje Kūrybinių industrijų centre Taurapilyje (adresas: Aušros g. 47, Utena) kartu su Lietuvos gydytojų sąjungos Utenos filialu ir Lietuvos slaugos specialistų organizacijos Utenos skyriumi organizuojame tradicinę 6 akad. val. mokslinę praktinę konferenciją „Medicinos aktualijos 2024: Utenos pavasaris”. Renginys skirtas akušeriams, visų specialybių gydytojams ir slaugytojams, medicinos biologams, biomedicinos technologams, radiologijos technologams, ergoterapeutams, kineziterapeutams, paramedikams ir skubiosios medicinos pagalbos paramedikams.

Registruotis galima iš anksto (registracijos nuoroda) arba atvykus į renginį, mūsų asociacijos nariams registracijos mokesčio nėra.

Su konferencijos programa galima susipažinti ČIA.

Pagarbiai,

Jonas

 

Eduardo Cinzo (Čiužo) 100-metis

Balandžio 25 d. (ketvirtadienį) 18 val. Maironio lietuvių literatūros muziejuje (Rotušės a. 13, Kaunas) išeivijos rašytojo Eduardo Cinzo (Eduardo Čiužo) 100-mečio proga bus aptartas garsiausias jo kūrinys „Raudonojo arklio vasara“ (1975).
Renginio metu klinikinės toksikologijos gydytoja Rūta Lekšienė skaitys pranešimą apie LSD ir dalyvaus diskusijoje su literatūrologe doc. dr. Indre Žakevičiene (pokalbį moderuos kultūrinės veiklos organizatorė Eglė Urmanavičiūtė).
Įėjimas atviras. Esate maloniai kviečiami organizatorių:
Eduardo Cinzo 100-metis Maironio lietuvių literatūros muziejuje.
Pagarbiai,
Jonas Šurkus

Sveiki sulaukę šventų Velykų!

Šventų Velykų savaitė tęsiasi…

Šeimoje turime tradiciją – kiekvienais metais Velyknaktį švęsti vis kitoje bažnyčioje. Šiemet tai buvo ypatinga šventė, pati ilgiausia, jaukiausia ir šilčiausia iš visų buvusiųjų – Kauno seserų benediktinių vienuolyne šv. Mikalojaus bažnyčioje.

Dievo sūnus žinojo ir savo, ir savo mokinių, ir savo tautos ateitį…

O ką galime žinoti mes? Tik tai, kad prisikėlimo šventė yra pati svarbiausia…

Sveiki sulaukę šventų Velykų!

 

Jonas

Klinikinės toksikologijos Kauno klinikose 35-metis

Skleisti žmonėms žinias apie jų aplinkoje esančias nuodingąsias medžiagas, galimus apsinuodijimus ir pirmąją pagalbą, tobulinti medicinos darbuotojų profesinę kvalifikaciją reikia nuolat, tačiau intensyviausiai tai yra daroma trečiąją kovo savaitę, kuri yra paskelbta Apsinuodijimų prevencijos savaite. Lietuvoje šios savaitės renginiai paprastai yra derinami su Smegenų pažinimo savaitės renginiais, ypač skirtais visuomenei.

Šiemet Apsinuodijimų prevencijos savaitė sutapo su didžiausios Lietuvoje įvykusios pramoninės avarijos gamybiniame susivienijime „Azotas“ 35-mečiu (kovo 20 d.) ir su klinikinės toksikologijos 35-mečiu LSMU ligoninėje Kauno klinikose (kovo 21 d.). Deja, mūsų pasiūlymai dėl galimų renginių Jonavoje nesudomino nei AB Achemos darbuotojų, nei Jonavos rajono savivaldybės administracijos, todėl teko apsiriboti profesinės kvalifikacijos tobulinimo renginiais asmens sveikatos priežiūros specialistams.

Kovo 19 d. surengta bendra nuotolinė Lietuvos aferezių ir klinikinės toksikologijos asociacijos bei Lietuvos klinikinės toksikologijos draugijos mokslinė praktinė konferencija „Klinikinės toksikologijos aktualijos“, o kovo 21 d. Jonavos kultūros centro meno galerijoje buvo paminėtas klinikinės toksikologijos 35-metis Kauno klinikose bei šios medicinos srities raida Kauno krašte nuo 1950 metų. Artimiausiu metu paskelbsime sąrašą mūsų nuomone svarbiausių įvykių ir asmenų, bet tai nebus istorijos rašymas, tik paminėjimas.

Renginio metu buvo aptarti pramonės objektų keliami pavojai taikos ir karo atveju, buvo prisiminta avarija gamybiniame susivienijime „Azotas“ ir jos žala žmonių sveikatai ir aplinkai, buvę nesklandumai tiek avarijos likvidavimo metu, tiek vėliau rūpinantis nukentėjusiųjų sveikata. Diskusijose dalyvavo Karo medicinos tarnybos majoras Joris Brianas Ragaišis, LSMU Neuromokslų instituto Toksikologijos laboratorijos vadovė dr. Rima Naginienė, ilgametė Kauno klinikų darbo medicinos gydytoja Genovaitė Teresė Bagdonienė, klinikinės toksikologijos gydytojai RVUL Toksikologijos centro vadovas doc. Robertas Badaras, Rūta Lekšienė, Jonas Šurkus ir kiti renginio dalyviai. Labai gaila, kad šios diskusijos ir specialistų nuomonė tebuvo reikalingos patiems diskusijos dalyviams.

Renginiai visuomenei buvo organizuojami kartu su LSMU Neuromokslų institutu ir VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriumi, pvz., Rūta Lekšienė ir Rūta Urbonavičiūtė vedė pamokas 7–8 klasių mokiniams KTU Vaižganto progimnazijoje apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir žarnyno mikrofloros įtaką smegenims, Marius Perminas skaitė paskaitas apie apsinuodijimų narkotikais prevenciją Molėtų gimnazijoje ir Užpalių mokykloje.

Nugriuvusio amoniako rezervuaro nuotrauka paimta iš https://www.gzeme.lt/2019/03/25/nesinori-prisiminti-bet-nevalia-ir-pamirsti

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Bus keičiami klinikinės toksikologijos paslaugų teikimo specialieji reikalavimai

Š. m. vasario 28 d. nuotoliniame pasitarime aptarta būtinybė atnaujinti sveikatos apsaugos ministro 2004 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. V-300 patvirtintus klinikinės toksikologijos stacionarinių paslaugų teikimo specialiuosius reikalavimus. Pasitarime dalyvavo SAM Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Arvydas  Gabrilavičius, RVUL Toksikologijos centro vadovas doc. Robertas Badaras, RVUL Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos RITS vedėja Gabija Laubner Sakalauskienė ir aš.

Klinikinės toksikologijos stacionarinių paslaugų teikimo specialieji reikalavimai yra ne tik 20 metų senumo, bet turbūt ir vieninteliai išlikę senojo pavyzdžio (lentelių formos) reikalavimai, todėl numatyti svarbiausi pakeitimai, sutarta dėl darbų sekos ir pasidalijimo, sekantis (jau darbinis) pasitarimas numatytas kovo mėn. pabaigoje.

Jeigu turėtumėte pasiūlymų dėl Jūsų manymu reikalingų klinikinės toksikologijos stacionarinių paslaugų teikimo specialiųjų reikalavimų pakeitimų ar papildymų, prašau atsiųsti savo pasiūlymus elektroniniu laišku adresu lieakta@gmail.com

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Š. m. kovo 19 d. organizuojame bendrą nuotolinę mokslinę praktinę konferenciją

Šių metų kovo 19 d. 14 val. Lietuvos aferezių ir klinikinės toksikologijos asociacija bei Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija organizuoja bendrą nuotolinę mokslinę praktinę konferenciją „Klinikinės toksikologijos aktualijos“, skirtą visų specialybių gydytojams ir slaugytojams, biomedicinos technologams, medicinos biologams ir medicinos genetikams bei kitiems specialistams.

Konferencijos trukmė 6 akademinės valandos, bus aptarti aktualūs ūminių apsinuodijimų diagnostikos ir gydymo klausimai. Registracijos nuoroda ir kita svarbi informacija LieAKTA ir LKTD nariams ir pastoviems mūsų renginių dalyviams bus atsiųsta elektroniniu laišku.

Susipažinti su konferencijos programa galima čia 2024 03 19 MPK programa svetainei, galimi pakeitimai pranešimų sekoje.

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Pavasariniai profesinės kvalifikacijos tobulinimo renginiai

Artėja pavasaris, o kartu su juo ir pirmieji mūsų renginiai:

  • Kovo 19 d. 14 val. kartu su Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija organizuojame tradicinę nuotolinę mokslinę praktinę konferenciją. Programa šiuo metu yra derinama, preliminariai planuojame aptarti endoskopinių tyrimų reikšmę ūminių apsinuodijimų diagnostikoje ir gydyme, kai kuriuos nuodinguosius Lietuvos augalus, kvaišalų įtaką neurokognityvinėms funkcijoms ir kitus aktualius klausimus. Apie registracijos pradžią informuosime svetainėje ir Facebook’e, registracijos nuorodą išsiuntinėsime laiškais. Tikimės, kad konferencijos vaizdo įrašas bus mėnesį laiko prieinamas jos dalyviams.
  • Kovo 21 d. 15 val. Jonavos Kultūros centro meno galerijoje (Žeimių g. 15) organizuojame mokslinę praktinę konferenciją „Asmenybių ir įvykių įtaka klinikinės toksikologijos ir gydomųjų aferezių raidai Kauno regione“. Konferencijos metu aptarsime pastarųjų 60-ies metų įvykius, tokius kaip avarija G/S „Azote“ ir jos padariniai, prisiminsime kolegas, kurių pastangomis buvo sukurti pamatai dabartinei veiklai. Renginys uždaras, LieAKTA nariai ir svečiai apie programą bus informuoti laiškais.
  • Kovo 18–24 d. tarptautinės Apsinuodijimų prevencijos ir Smegenų pažinimo savaitės. Deja, bet nesame pajėgūs kartu su dviem konferencijom suorganizuoti renginių visuomenei, todėl geriausiu atveju sukursime tinklalaidę, skirtą Pasaulinei inkstų dienai (Lietuvoje ši diena perkelta iš kovo 14 d. į kovo 21 d.).

Iki vasario mėn. pabaigos svetainėje paskelbsime 2023 metų veiklos ataskaitą ir paprašysime ją patvirtinti nuotoliniu būdu, o artimiausiu metu laiškais priminsime narystės mokesčius.

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Nuotolinis pasitarimas Apsinuodijimų informacijos biuro klausimais

Šiandien, t. y. sausio 23 d., turėjome pasitarimą dėl taip vadinamo Apsinuodijimų informacijos biuro, kurio funkcijas šiuo metu vykdo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie LR SAM Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus darbuotojai. Pasitarime dalyvavo VVKT viršininkas Gytis Andrulionis, VVKT FBAIS vedėja Eglė Burbienė, Lietuvos klinikinės toksikologijos draugijos pirmininkas Artūras Barkus, o mūsų asociaciją atstovavo Rūta Lekšienė ir aš.

Geranoriškoje ir konstruktyvioje diskusijoje aptarėme vykdomą veiklą, problemas ir galimus jų sprendimo būdus, ateities planus.

Momentinėje kompiuterio ekrano kopijoje – pasitarimo dalyviai.

Pagarbiai,

Jonas Šurkus

Nuotolinis pasitarimas filtracinių plazmaferezių klausimais

Padedant UAB Renalfarma direktoriui Vytautui Juciui sausio 15 d. buvo suorganizuotas nuotolinis pasitarimas filtracinių plazmaferezių klausimais su Infomed SA ekspertu Ali Benmansour, kuriame dalyvavo LSMUL Kauno klinikų gydomųjų aferezių komanda (Donatas Cibulskis, Rūta Lekšienė, Marius Perminas, Jonas Šurkus ir Karolina Buožytė) bei UAB Renalfarma medicinos aparatūros inžinierius Mindaugas Jucys.

Aptarti aktualūs klausimai:

  • imunoglobulinų šalinimas ir baltymų kompensacija dvigubos plazmos filtracijos metu,
  • vienkartinių priemonių parinkimas atsižvelgiant į paciento ligą,
  • komplikacijų (hipoproteinemijos, hipotenzijos, plaučių edemos) prevencija,
  • paciento saugos ir antikoaguliacijos klausimai,
  • dvigubos plazmos filtracijos ir masyviosios filtracinės plazmaferezės derinimas su dializėmis.

Ali Benmansour – patyręs aukštos kvalifikacijos specialistas, jo patarimai be jokių abejonių palengvins sprendimų priėmimą ateityje. Jeigu mūsų kolegos savo gydymo įstaigose diegs dvigubos plazmos filtracijos metodą, mielai pasidalinsime su jais tiek savo patirtimi, tiek Ali Benmansour patarimais.

Momentinėje kompiuterio ekrano kopijoje – Ali Benmansour ir pasitarimo dalyviai (viršuje).

Pagarbiai,

Jonas Šurkus