Naujienos

Dėl greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo aprašo patvirtinimo

Paskelbtas Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymo „Dėl Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2007 m. lapkričio 6 d. įsakymo Nr. V-895 „Dėl greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas (susipažinti galima ČIA), pastabas galima reikšti iki gegužės 12 d.

Mūsų pastabos Greitosios medicinos pagalbos personalo kompetencijų sąrašams pateiktos šiandien (2023-05-08 14:22):

  1. Neaišku, kodėl nazogastrinio zondo naudojimas (1.8 ir 5.11 punktai) priskirtas kvėpavimo įvertinimui ir užtikrinimui.
  2. Nėra skrandžio plovimo pro orogastrinį zondą apsinuodijusiems pacientams (ši procedūra yra veiksmingiausia pirmąsias dvi valandas po apsinuodijimo ir atlikti ją reikia kuo anksčiau, pageidautina po konsultacijos su VVKT prie LR SAM FBAIS specialistu arba ASPĮ klinikinės toksikologijos gydytoju).
  3. Neaišku, ką reiškia centrinės venos priežiūra (7.3 punktas), galbūt projekto rengėjai turėjo omenyje centrinės venos kateterio priežiūrą.
  4. Neaišku, ką reiškia paciento ištraukimas (9.7 punktas).
  5. Neaišku, kodėl esant gyvybei grėsmingai būklei paramedikui galima atlikti kaulų čiulpų punkciją (3.3 ir 7.5 punktai), o bendrosios praktikos slaugytojui – ne.
  6. Kai kurios kompetencijos dubliuoja viena kitą, pvz., injekcijų atlikimas į veną (2.3 ir 6.3 punktai) ir periferinės venos punkcijos atlikimas (3.4 ir 7.4 punktai), nes neatlikus venos punkcijos negalima atlikti injekcijos į veną (galbūt projekto rengėjai 3.4 ir 7.4 punktuose turėjo omenyje periferinės venos kateterizavimą).
  7. Įdomiai atrodo kai kurios kompetencijos, pvz., paramedikas gali skirti inhaliuojamą vaistinį preparatą (2.2 ir 6.2 punktai), skirti vaistus pro burną ir lašinti į nosį (2.4, 2.6, 6.5 ir 6.6 punktai), skirti rektalinį vaistinį preparatą vaikams (2.7 punktas), tuo tarpu suaugusiesiems skirti rektalinį vaistinį preparatą (6.7 punktas) gali tik esant gyvybei grėsmingai būklei. Beje, galbūt iš nežinojimo, bet mes nesugalvojome nei vieno vaisto, kuris gyvybei grėsmingoje situacijoje suaugusiesiems galėtų būti skirtas skubos tvarka pro tiesiąją žarną.
  8. Siūlome papildyti kompetencijų sąrašus Būtinųjų priešnuodžių rinkinyje esančių vaistų skyrimu (t. y. indikacijos, dozavimas).
  9. Mums sukėlė abejonių, kad skirtingos apimties parengimo specialistų kompetencijos yra vienodos, t. y. skubiosios medicinos pagalbos paramediko kompetencijų prilyginimas skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialisto ir išplėstinės praktikos slaugytojo kompetencijoms.
  10. Manome, kad reikia patikslinti kai kurių kompetencijų apimtį, pvz., reikalavimas įvertinti 12 ir 3 derivacijų EKG (8.6 ir 8.7 punktai) negali būti vienodas skubiosios medicinos pagalbos paramedikui ir gydytojui.
  11. Neesminė pastaba, bet būtų gerai išlaikyti vienodą kompetencijų sąrašo struktūrą, pvz., I ir II skyriuose vaistinių preparatų skyrimo kompetencijos 2.4, 2.5, 2.6 bei 6.4, 6.5, 6.6 punktuose yra susikeitę vietomis.

Pagarbiai,

Jonas

Komentarai yra išjungti