Naujienos

Dėl dializės paslaugų teikimo reikalavimų

Praėjo šventinis laikotarpis, pats laikas aptarti vieną iš dviejų svarbiausių pereitų metų darbų – LR sveikatos apsaugos ministro 2022-12-21 įsakymą Nr. V-1910 „Dėl dializės paslaugų teikimo bendrųjų reikalavimų ir paprastosios hemodializės, sudėtingosios hemodializės, peritoninės dializės ir nepertraukiamos pakaitinės inkstų terapijos paslaugų specialiųjų reikalavimų aprašo patvirtinimo“.

Ilgas pavadinimas, ne trumpesnis buvo ir laikas, kurį įvairūs specialistai praleido prie šio dokumento projekto. Galime džiaugtis, kad buvo atsižvelgta į daugelį mūsų pasiūlymų, labai gaila, kad kolegos nefrologai paciento priežiūrą paprastosios hemodializės metu sutapatino su ilgalaike paciento stebėsena, tuo pačiu sąmoningai klaidindami Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojus.

Manome, kad įsakymo nuostata nuo 2027-01-01 uždrausti paprastosios hemodializės paslaugą teikti gydytojams, neturintiems gydytojo nefrologo arba gydytojo vaikų nefrologo licencijų, yra neteisinga. Labai gaila, kad ši nuostata skaudžiausiai palies nuo universitetinių nefrologijos centrų nutolusių regionų pacientus, pvz., gyvenančius Visagine ir aplinkiniuose regionuose, kur ir taip socialinė situacija yra viena jautriausių Lietuvoje. Deja, deja, matomai liaudies išmintis nemeluoja – „sotus alkano neužjaučia“, o „sveikas ligonio neatjaučia“.

Tikimės, kad artėjant 2027 metams sveikas protas nugalės interesus ir pagalba pacientams nebus nutolinta šimtu kilometrų nuo jų gyvenamosios vietos. Aišku, gali pasitvirtinti gandai, kad ligoninių galimybės yra dirbtinai ribojamos nutiesiant kelią į šį regioną vienai iš stambiausių privačių hemodializės įstaigų. Tada galėsime prisiminti kitą patarlę – „gali paslėpti ugnį, bet kur dėsi dūmus?“.

O dabar apie smagesnius dalykus, apie pagal mūsų siūlymus padarytus Dializės paslaugų teikimo bendrųjų reikalavimų ir paprastosios hemodializės, sudėtingosios hemodializės, peritoninės dializės ir nepertraukiamos pakaitinės inkstų terapijos paslaugų specialiųjų reikalavimų aprašo pataisymus.

  1. Siūlėme panaikinti Aprašo 16, 41 ir 99 punktuose reikalavimą klinikinės toksikologijos rezidentūrą baigusiems klinikinės toksikologijos gydytojams baigti „ne trumpesnius kaip 72 val. universiteto organizuojamus kvalifikacijos HD atlikimo srityje tobulinimo kursus“.

Į mūsų nuomonę buvo ATSIŽVELGTA 41 ir 99 punktuose – gydytojams, įgijusiems „gebėjimą savarankiškai atlikti pakaitinės inkstų terapijos procedūras […] rezidentūros studijų metu“ minėti 72 val. kursai neprivalomi.

16 punkte privalomi 72 val. kursai palikti, nes jų metu profesinė kvalifikacija tobulinama ir lėtinės inkstų ligos komplikacijų gydymo bei inkstų transplantacijos srityse.

  1. Siūlėme suvienodinti Aprašo 16, 41 ir 99 punktų reikalavimus klinikinės toksikologijos gydytojui, vaikų intensyviosios terapijos gydytojui ir gydytojui anesteziologui reanimatologui, jeigu jie yra įgiję atitinkamas kompetencijas rezidentūros studijų metu.

Į mūsų nuomonę buvo ATSIŽVELGTA.

  1. Siūlėme Aprašo 47.2 papunktyje tiksliau reglamentuoti sudėtingosios hemodializės paslaugos indikacijų nustatymo tvarką, gydant pacientus dėl ūminių apsinuodijimų.

Į mūsų nuomonę buvo ATSIŽVELGTA.

  1. Siūlėme naujai suformuluotose sąvokose skliausteliuose nurodyti terminus, naudojamus TLK-10-AM ir ACHI kodų sąrašuose, pvz., „Nepertraukiama (nenutrūkstama)“ ir „Protarpinė (intermituojanti)“.

Į mūsų nuomonę buvo NEATSIŽVELGTA, nepaisant to, kad siūlomi žodžiai yra pripažįstami Valstybinės lietuvių kalbos komisijos. Esu įsitikinęs, kad mūsų asociacijos nariams tai nesudarys jokių problemų.

  1. Aprašo 2.18. punkte pastebėjome neteisingą peritoninės dializės kodą.

Klaida IŠTAISYTA, minėto punkto numeris pasikeitė į 2.15.

Su LR sveikatos apsaugos ministro 2022-12-21 įsakymu Nr. V-1910 susipažinti galite ČIA.

Manau, kad mes dar grįšime prie mūsų nuomone neteisingų šio įsakymo nuostatų.

Pagarbiai,

 

Jonas

Komentarai yra išjungti