Dėl Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimo
Apsvarstę LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktas įstatymų pataisas, kuriomis planuojama Lietuvoje įteisinti nikotino maišelius ir kitus galinčius atsirasti rinkoje naujus gaminius, kuriuose yra nikotino, bet nėra tabako, šiandien (t. y. rugpjūčio 23 d.) pateikėme mūsų asociacijos nuomonę LR Seimo kanceliarijai (11:41), visiems LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariams (11:52), Ekonomikos ir inovacijų bei Sveikatos apsaugos ministerijoms (12:42):
Dėl Lietuvos Respublikos
Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės
įstatymo Nr. I-1143 pakeitimo įstatymo projekto
Mes kaip sveikatos priežiūros specialistai esame prieš bet kokių kvaišalų ir svaigalų prieinamumo žmonėms didinimą. Deja, bet puikiai suprantame, kad oraliniam vartojimui skirti nikotine išmirkyti maišeliai (toliau – nikotino maišeliai) yra prieinami šešėlinėje rinkoje, jų galima įsigyti internetinėje prekyboje, todėl yra būtinas teisinis šios problemos reguliavimas.
Mums neaišku, kodėl nuspręsta nikotino maišelius ir kitus galinčius atsirasti rinkoje naujus gaminius, kuriuose yra nikotino, bet nėra tabako, reglamentuoti LR Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymu. Šio įstatymo projekto 29 straipsnio 1 punkto 8 papunktyje yra nurodoma prievolė tabako pakaitalų gamybai naudoti nežemesnio kaip gryno (99–99,9 proc.) cheminio reagento grynumo klasės ingredientus. Tokio grynumo alkaloidas nikotinas nėra ir niekaip negali būti susijęs su tabaku, kurio lapuose nikotino koncentracija yra nuo 1 iki 6 proc. sauso svorio, o yra gaminamas pramoniniu būdu.
Lietuvos Respublikoje kaip vaistai yra įregistruota 12 vaistinių kramtomųjų gumų, kuriose nikotino kiekis yra 2–4 mg ir 9 transderminiai pleistrai, iš kurių nikotino išsiskyrimo greitis yra nuo 0,29 iki 1,56 mg/val. Deja, bet net tokie nikotino kiekiai per 1–2 val. gali sukelti apsinuodijimą vaikams. Mažiems vaikams apsinuodijimą gali sukelti ir 2 suvalgytos cigaretės, kuriose bendras nikotino kiekis yra apie 2 mg, nors nikotino pasisavinimas iš augalinės medžiagos yra gerokai lėtesnis ir paprastai poveikis pasireiškia ne anksčiau kaip po vienos valandos. Iš 16 mg nikotino turinčio maišelio nikotino pasisavinimas yra žymiai greitesnis ir didesnis, todėl neabejotinai kels sunkių apsinuodijimų pavojų.
Nei vienas mūsų asociacijos narys nepritarė siūlomiems LR Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimams. Mūsų nuomone:
- Tabako pakaitalų, tarp jų ir nikotino maišelių, įsigijimo apribojimai turi būti ne mažesni kaip nikotino turinčių vaistinių gumų.
- Turi būti uždrausta naudoti medžiagas, galinčias suteikti tabako pakaitalams papildomų skonio savybių.
- Reikia sumažinti maksimalią nikotino koncentraciją viename tabako pakaitalo vienete iki 8 mg, o tuo atveju, jeigu nebus jokių apribojimų tabako pakaitalų įsigijimui – iki 1 mg (kaip cigaretėse).
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad įsakymo projekto 29 straipsnio 1 punkto 8 papunkčio antroje eilutėje yra gramatinė klaida – „grinumo“, turi būti „grynumo“. Beje, toje pačioje eilutėje esantis žodis „ingredientas“, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banke yra nurodomas kaip vengtina vartoti svetimybė ir turėtų būti keičiamas terminu sudedamoji dalis.
LR Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektui pastabų neturime.
Pagarbiai,
Jonas Šurkus
P. S. Su įstatymo pakeitimo projektu galima susipažinti rugpjūčio 10 d. įraše: https://apsinuodijimai.lt/lietuvoje-planuojama-legalizuoti-nikotino-maiselius/