Dviguba plazmos filtracija – anokia čia naujiena
Dviguba plazmos filtracija ir jai lygiavertė kaskadinė plazmaferezė yra pusiau selektyvios gydomosios aferezės, kurių metu plazmos filtru ar kraujo separatoriumi atskirta paciento plazma yra papildomai filtruojama pro papildomą mažesnių porų plazmos filtrą. Tinkamai parinkus porų dydį, iš plazmos galima šalinti atitinkamai už jas didesnes medžiagas, pvz., imunoglobulinus ar mažo tankio lipidus.
LSMU ligoninėje Kauno klinikose šios procedūros yra atliekamos nuo 2006 metų, plazmos atskyrimui buvo naudojami kraujo separatoriai Cobe Spectra ir Haemonetics MCS+ bei ilgos trukmės inkstų pakaitinei terapijai skirtas aparatas Diapact CRRT, atskirtos plazmos filtraciją atliekant aparatu CF100.
Vakar (t. y. 2023-07-18) dviguba plazmos filtracija pirmą kartą atlikta daugiafunkciniu aparatu HF440. Naujiena yra ne pati procedūra, o tai, kad taip patogiai nesame dirbę – atliekant gydomąją aferezę dviem skirtingais aparatais, kurie nėra skirti bendram darbui, atsiranda daugiau techninių problemų, reikia daugiau darbo, o kartais ir daugiau darbuotojų.
Dviguba pusantro cirkuliuojančios plazmos tūrio filtracija užtruko mažiau kaip dvi valandas, iš svarbesnių parametrų: kraujo greitis 150 ml/min., plazmos atskyrimas 25 proc., plazmos kiekis 4200 ml, antikoaguliacijai naudotas heparinas. Pasiektas rezultatas – abiejų šalintų IgG ir IgM klasių antikūnų titrai sumažėjo iki 1:8 (atitinkamai nuo 1:128 ir 1:32).
Procedūrą atlikusi aferezių padalinio komanda yra dėkinga UAB Renalfarma medicinos aparatūros inžinieriui Mindaugui Juciui, radusiam laiko atvykti pas mus ir pasidalinti savo žiniomis bei patirtimi.
Imunoglobulinų koncentrato pašalinimą iš antrojo plazmos filtro kapiliarų galima pamatyti čia:
Nuotraukos Jono Šurkaus ir Mariaus Permino, vaizdo įrašas Jono Šurkaus